Oxford College holds ceremony for 2022 student award winners

Daniel Christian •

Oxford College holds ceremony for 2022 student award winners.

Oxford announced the winners of student awards and scholarships at the annual ceremony.

On April 20, the Oxford community came together for the 2022 Student Awards Ceremony, an annual event that celebrates the excellent and diverse work of the college’s student body. Students, faculty, and staff gathered in the Greer Forum of the Student Center for the presentations. Students received awards for academic achievement and involvement in campus life, and the recipients of major scholarships were announced. After the ceremony, award winners and faculty/staff presenters attended a reception in their honor.

The full list of award winners and scholarship recipients from the ceremony can be viewed below:

Academic Awards

DIVISION OF HISTORY AND SOCIAL SCIENCES

Ina Jane Wundrum Anthropology Award
Gayla Fischer

Economics Award
Amanda Xie

Linguistics Award
Gayla Fischer

William Cody Political Science Award
Jaedyn A. Griddine

Women's, Gender, and Sexuality Studies Award
Jay Jones

Outstanding Psychology Student Award
Jenna Marie Holton

Michael McQuaide Sociology Student of the Year Award
Evan Hanchi Yang

Maxwell Ackermann Alejandro Jose Campo
Megan Morgan

Neuroscience and Behavioral Biology Award
Abel Keiji Lindley

QTM Award
Mingxuan Liu
Yijun Liu
Anji Ni
Chen Xue

DIVISION OF HUMANITIES

English Award
Nicklas Austin Gose

The Mark Twain German Studies Award
Julie Shi

Music Award
Sara Kathryn Wierwille

Logic Award
Max Leifman

Philosophy Award
Jiayi Zhou

Excellence in Spanish Award
Christopher Baker Larpenter

Oxford Writing Center Award
Julia Kwak
Amiah Janay Williams

Arabid Studies Distinction Award
Dana Marie Smiley

Studio Art Awards
Megan Y. Chang
Jasmine Taylor Pons

Art History Award
Mia Isabelle Usman

Humanities Award
Jiayi Zhou

The Hoyt P. Oliver Interfaith Dialogue Award
Benjamin Micah Levilof

DIVISION OF NATURAL SCIENCE AND MATHEMATICS

Curry T. Haynes Biology Award
Devin Anthony Gee

Biology Faculty Award
Anna Elizabeth Kozlov

Chemistry Academic Excellence Award
Yingrong Chen

Chemistry Research Excellence Award
Kevin Hoffman

Chemistry Service Award
Michelle Kwon Lee

Environmental Science Award
Madison Julia Chen
Yaling Covey
Sarah Delfino

Dan C. Moore Award
Benjamin Micah Leviloff

Computer Science Award
Arushi Dhillion
William Baird Physics Award
Benjamin Micah Leviloff

William H. Murdy Natural Science and Mathematics Award
Kevin Hoffman

Leadership Awards

GOLD AND BLUE LEADERS

Alejandro Jose Campo
Sarah A. Bekele
Arden Chan
Michael John Chan
Roxanne Chou
Tracy Chuxi Dang
Devin Anthony Gee
Nicklas Austin Gose
Jaedyn A. Griddine
Nguyen X. Ho
Jenna Marie Holton
Caira Jones
MaKenzie Joy Jones
Anya Moiz Kasubhai
Katelyn Breauna King
Julia Kwak
Michelle Kaeun Lee
Michelle Kwon Lee
Benjamin Micah Leviloff
Naeman Mahmood
Divya Elena Pereira
America Moreno Ruiz
Zainab Morenike Salako
Genevieve Christine Schaefer
Dana Marie Smiley
Lenora Patrice Upchurch
Muskaan Vohra
Wesley Kazuhiro Yamada
Chitra Yarasani
Daniel Zhang

PIERCE CERTIFICATE IN LEADERSHIP

Arden Chan
Devin Anthony Gee
Nguyen Ho
Jenna Marie Holton
Jessica Suebin Yoon

TARBUTTON LEADERSHIP FELLOWS

Tianqi (Chris) Chen
Imaan A Hasham
Doreen Chigozie Okeh
Srija Potluri
Ananya Singh

WILLIAM H. MURDY ATHLETICS AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN ATHLETICS, ACADEMICS, AND SERVICE

Julia Elizabeth Danko

Scholarships

Jennifer Evans Memorial Scholarship
Antara Palkar

Sara Gregory Memorial Scholarship
Doreen Okeh

Lisa Friddell Award
Trinity Kate Peck

Johnston-Life of Georgia Scholarship
Harrison Goldberg

Dr. and Mrs. Floyd C. Watkins Scholarship
Dyson Stallworth

Abinta Kabir Scholarship
Aadi Waghray

Sammy Clark Scholarship
Makalee Cooper

Judy Greer Scholarship
Makalee Cooper and Justin Whitening

Brad Edwards Scholarship
Amisha Agrawal
Nicholas Hardin

John and Ouida Temple Scholarship
Lenora Upchurch

Woodruff Dean's Achievement Scholarship
Jenna Marie Holton

Share This Story